pk10前三不定位玩法

Central Government | Fujian, China | Municipal Committee | Municipal People's Congress | CPC Mobile Portal | Set Homepage | Add to FavoritesAdd to Favorites | Accessibility

resume

Liang Weixin, male, Han nationality, born in Laizhou, Shandong (born in Nanping, Fujian), was born in March 1965, joined the work in December 1984, joined the Communist Party of China in March 1988, graduated from the Central Party School, and has an MBA. He is currently the deputy secretary of the Ningde Municipal Committee of Fujian Province, the party secretary and mayor of the municipal government.

Since December 1991, he has been the Chief of the Information Section of the Nanping Prefecture Committee of Fujian Province; since November 1994, he has been the Deputy Director of the Office of the Nanping District Committee of Fujian Province; since September 1995, he has been the Deputy Secretary of the Nanping League Committee of the Fujian Province; since March 1996; Became the Secretary of the Nanping Regimental Municipal Committee of Fujian Province; served as the Secretary of the Nanping Regimental Municipal Committee of Fujian Province and the deputy secretary of the Shaowu Municipal Committee from October 1998. (Participated in the study of party and government management in the Correspondence School of the Central Party School); Deputy Secretary of Shaowu Municipal Committee (at the current level) (During the period: 2000.07-2001.07, he was appointed Secretary of the Party Committee of Shaowu City Suburb Town); since July 2001, he has been the director of the Foreign Economic and Trade Commission of Nanping City, Fujian Province; since December 2001, he has been the Fujian Province. Director of Nanping Foreign Trade and Economic Cooperation Bureau; Director of Nanping Municipal Foreign Trade and Economic Cooperation Bureau in Fujian Province since April 2003; Chairman of Hong Kong Wuyi Trade Co., Ltd .; Deputy Secretary-General of Nanping Municipal Government in Fujian Province and Nanping since December 2003 Director of the Municipal Government Office, Chairman of Hong Kong Wuyi Trading Co., Ltd .; Deputy Secretary-General and Director of the Government Office of Nanping Municipal Government of Fujian Province since April 2004 (Participated from 2002.09 to 2005.07 Studying in Economic Management at the Graduate School of the Central Party School; since August 2005, he has served as Secretary of the Shaowu Municipal Party Committee of Fujian Province (among which: 2007.11-2010.01, studying for a master's degree in business administration at Fudan University, and obtained a master's degree in business administration); Became the Secretary of the Wuyishan Municipal Party Committee of Fujian Province from January to September; Member of the Standing Committee of the Nanping Municipal Committee of Fujian Province and the Secretary of the Wuyishan Municipal Committee of Fujian Province from September 2011; Provincial Economic and Information Committee Committee Deputy Secretary and Deputy Director (Director-in-Chief), Director of the Provincial Office of National Defense Technology and Industry; Deputy Secretary of the Ningde Municipal Committee of Fujian Province since June 2018; Deputy Secretary of the Ningde Municipal Committee of Fujian Province since July 2018 , Secretary of the municipal government party group, deputy mayor, acting mayor; since August 2018, he has served as deputy secretary of the Fujian Ningde Municipal Party Committee, secretary of the municipal government party group, and mayor.

Representative of the Thirteenth People's Congress of Fujian Province.

Division of labor

Preside over the overall work of the municipal government.